Coaches - Season 21/22

Change Season >>
Season
33. Wullie Gibson
Player / Manager
Position Midfield
Date of Birth 06/08/84
Age 37
Contract Expiry June 2022
Joined Club March 2020
Left Club
Previous Clubs Queen of the South, Kilmarnock, Dunfermline Athletic, Crawley Town, St Johnstone (L), Falkirk, Celtic Nation, Stranraer, Dumbarton, Stranraer, Peterhead, Stenhousemuir
Place of Birth Dumfries
Sponsors Adam and Emily Copeland
Queens Trust
Shrewsbury Supporters Club
Campbell Mowbrey
Grant Murray
Assistant Manager
Position
Date of Birth
Age
Contract Expiry
Joined Club February 2022
Left Club
Previous Clubs
Place of Birth
Sponsors


Gavin Lee
Physiotherapist
Position
Date of Birth
Age
Contract Expiry
Joined Club July 2017
Left Club
Previous Clubs St Mirren
Place of Birth
Sponsors


Joined the club as physio at the end of July 2017 after Ryan Wilkie's departure.

Left This Season

Ross Ballantyne
Position Goalkeeper Coach
Date of Birth
Age
Contract Expiry
Joined Club July 2018
Left Club February 2022
Previous Clubs
Place of Birth
Sponsors
Sandy Clark
Position Assistant Manager
Date of Birth
Age
Contract Expiry
Joined Club May 2019
Left Club February 2022
Previous Clubs Player - Airdrieonians, West Ham, Rangers, Hearts, Partick & Dunfermline. Managerial / coaching Partick & Hearts as well as Hamilton, St Johnstone & Berwick and has since coached at Aberdeen & Kilmarnock.
Place of Birth
Sponsors

The 1982 SPFA Player of the Year when at Airdrieonians, Clark has a wealth of experience from playng, managing and coacing in his extensive travels in football. With Allan Johnston Clark took Queens to the division 2 title in their first full season in charge. His son is player,  Nicky Clark.

Returned to the club, with Allan Johnston, in May 2019 after the sacking of Gary Naysmith

Allan Johnston
Position Midfield
Date of Birth 14/12/73
Age 48
Contract Expiry May 2012
Joined Club May 2019
Left Club February 2022
Previous Clubs Hearts, Rennes, Sunderland, Birmingham City (Loan), Bolton W (Loan), Rangers, Middlesbrough, Sheff Wed (Loan), Kilmarnock, St Mirren
Place of Birth Glasgow
Sponsors

Highly experienced, creative ex Scotland internationalist. Signed a, further, one year deal to become player/coach under MacPherson.

Then took over as player/manager following MacPherson departure before the final league game of the 11/12 season.

Returned to the club in May 2019 after the sacking of Gary Naysmith, following spells at Kilmarnock and Dunfermline

George Paterson
Position First Team Coach
Date of Birth
Age
Contract Expiry
Joined Club
Left Club February 2022
Previous Clubs
Place of Birth
Sponsors